Maria Shop
Acum este 20 Noi 2017 16:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum sa-ţi promovezi afacerea handmade on-line?
MesajScris: 13 Apr 2010 16:26 
Neconectat

Dacă eşti creator sau pasionat de handmade, şi nu vrei să fii promovat de un şoricel pe un mousepad, ai putea utiliza internetul în avantajul afacerii tale.
Cum?
Începe cu un blog. ...atelier-de-handmade.blogspot.com

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum sa-ţi promovezi afacerea handmade on-line?
MesajScris: 04 Oct 2010 10:50 
Neconectat

mi se nu mi se pare mare lucru internetul pentru promovare..eu am vandut foarte putin pe net!
sa vedem cum merge crafty...

Sus

MesajScris: 04 Oct 2010 11:11 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Pai...eu am vandut pe internet si inca foarte bine. Nu este suficient sa faceti un blog si sa expuneti marfa. Bologul trebuie promovat. Sunt zeci de site-uri pe care va puteti inscrie blogul, site-urile de anunturi gratuite, site-urile de socializare (twitter, facebook, hi5, etc) Nimic nu trebuie neglijat si nu e putina munca. Dar merita.

Sus

MesajScris: 18 Aug 2012 17:26 
Neconectat

As vrea sa va cer o parere, in legatura cu mesterelile mele. Am inceput sa lucrez bijuterii si alte chestii hand made, mai intai ca relaxare. Apoi am inceput sa vad si zic eu ca merge destul de bine, numai ca pana acum nu am vandut decat la cunostinte, colegi si la prietenii sau cunostinlele acestora. As vrea sa imi fac un site si ma gandeam cam cum sa il fac, daca aveti voi vreo idee cu un magazin care sa nu ma coste mult si care sa fie si functional pentru mine si pentru cilenti. Am vzut siteuri dragute cu feedback pentru clienti, posibilitatea sa aleaga clientul culoare sau materialul dorit. Cam cat costa un asemenea magazin?

Sus

MesajScris: 18 Aug 2012 17:46 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Cum zicea si atelier-de-handmade, nu cred ca varianta cea mai fericita este un site, inca de la inceput. Asta inseamna costuri (inregistrare domeniu, hosting, etc) si tu inca nu stii daca produsele tale se vand bine si pe internet. Mai ai nevoie de un aparat foto bunicel, cu functie Macro, neaparat, pentru ca poza e singurul reper al clientului. Personal, ti-as recomanda site-urile de profil unde, in schimbul unei sume destul de mici, poti posta lucrarile tale. Daca nu vrei sa fii "la gramada", fa-ti un blog. E gratis si incepi sa te joci cu el. Fa-ti si cont pe facebook, daca nu ai inca si pune acolo link catre blogul tau, ori de cate ori urci pe blog un produs nou. Ce zic eu aici este varianta gratis. In ceea ce priveste comentariile la produsele tale, in varianta data de mine, clientii pot comenta atat de blog, cat si pe facebook. Insa povestea asta cu comentariile este putin controversata. Daca esti 100% sigura ca iti asumi sa lasi la vedere orice comentariu, chiar si cele rautacioase sau critice, e ok, lasa comentariile active. Daca nu te incumeti...mai bine nu. Crede-ma, risti sa devii jalnica daca moderezi comentariile si le lasi numai pe cele care zic de bine. Orice client stie clar ca minti, daca lasi numai comentarii pozitive, pentru ca inca nimeni nu a reusit sa satisfaca pe toata lumea. Personal, ma amuz uneori citind pe anumite site-uri comentarii moderate la modul evident, si crede-ma, nu as cumpara de la cineva care are grija sa nu scape critici printre comentariile clientilor, sau care lasa numai unul mic, mic, de genul "vai, nu mi-a placut pixul cu care ati scris adresa pe colet". Decat sa simta clientul ca ascunzi ceva, mai bine lasi magazinul fara. Deci, cum ziceam, mai bine blog. Pararea mea.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]