Maria Shop
Acum este 22 Sep 2017 09:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Iedera si efectele ei
MesajScris: 11 Mai 2013 12:27 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Iedera, planta decorativa, are numeroase efecte terapeutice. Intern, iedera se foloseste in tratarea unor afectiuni ale cailor respiratorii, este recomandata in tusea convulsiva, guta, reumatismul, litiaza biliara.
Dar pe noi, femeile, ne intereseaza aceasta planta pentru efectele ei de ameliorarea a celulitei. Ne putem face singurele un unguent care va face sa dispara "conopida" de pe corpul nostru. Pe internet am gasit afirmatii ale celor care au folosit alifia si care au obtinut efecte. Cum nu e deloc greu de preparat, zic sa va spun reteta.

5g de frunze de iedera şi 5g sovarf, se faramiteaza, pentru a deveni pulbere (cred ca merge in rasnita de cafea) şi se amesteca impreuna cu 40g untura de porc.
Amestecul omogenizat bine se fierbe la bain marie. Adica se pune pe foc un vas cu apa in care aşazam vasul cu crema obţinuta. Se fierbe la foc mic circa trei ore, amestecand din cand în cand.
Se filtrează şi se păstrează la rece.

Cele care au folosit crema, spun ca au obtinut efecte dupa trei luni de aplicare zilnica (presupun ca dupa baie, cam asa ar fi logic). Nu faceti o cantitate mai mare decat cea indicata in reteta, pentru ca, fiind o crema fara conservanti, ea se poate deprecia in timp, chiar daca este pastrata la rece. E preferabil sa preparati o noua portie atunci cand s-a terminat prima.

Mai jos aveti pozici cu plantele de care am vorbit, ca poate aveti posibilitatea sa vi le culegeti singure. Dar cel mai comod si sigur este sa cumparati ceaiuri din cele doua plante. Untura e de preferat sa fie din cea naturala, nu industriala, cumparata de la magazin, adica.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Iedera si efectele ei
MesajScris: 11 Mai 2013 16:48 
Neconectat
Moderatori

Locaţie: Curtici
Interesant. Am si eu in gradina de flori un fir de iedera cam micut dar o sa se faca el mare. ;)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Iedera si efectele ei
MesajScris: 11 Mai 2013 18:07 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Iedera creste foarte repede. Oricum, din cat imi amintesc eu cum arati, tu nu prea ai nevoie de un astfel de tratament :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]