Maria Shop
Acum este 18 Noi 2017 12:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 41 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Castoria din prietenie, din iubire, respect sau interes?
MesajScris: 03 Apr 2008 02:54 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Care vi se pare varianta ideala? La 2.55, adica acum, cand scriu, nu prea pot filozofa. Dar voi reveni.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Castoria din prietenie, din iubire, respect sau interes?
MesajScris: 03 Apr 2008 21:24 
Neconectat

Locaţie: Iasi
Ce sa-ti zic ?...Eu tocmai am niste probleme cu iubitul meu...In sensul ca dupa 2 ani de zile, imi spune ca din senin ca el nu vede relatia noastra terminandu-se intr-o casatorie. Normal ca a fost un mare soc, avand in vedere ca mai vorbisem despre acest subiect si mi-a dat de inteles ca nu ar fi o problema pentru el. Insa, incep sa cred ca dragostea nu este de ajuns pentru o casatorie reusita. Mai trebuie ceva, insa in mod clar, eu inca nu am descoperit acel "ceva". Ca sa nu mai zic ca eram pregatita sa fac orice pentru el, sa-mi schimb identitatea (mai ales religia)...Dar ce sa-i faci? Asta este viata, si pana la urma isi da el seama ca nimeni nu-l iubeste la fel ca mine. :P

Sus

Subiectul mesajului: Re: Castoria din prietenie, din iubire, respect sau interes?
MesajScris: 03 Apr 2008 22:23 
Neconectat
Site Admin

Nu, daca e sa ma intrebi pe mine, iubirea nu ajunge. In primul rand pentru ca ea trece, nu exista vesnicie in iubire, ce am citit prin carti sunt povesti. IUbirea, cred eu, a fost lasata tocmai pentru ca in perioada in care cei doi, el si ea, sunt indragostiti, sa aibe vreme sa se cunoasca, obisnuiasca, sa lase fiecare cate ceva de la el. Daca toate cele de mai sus s-au decantat, cand iubirea cea patimasa se stinge, ramane un alt soi de sentiment, mult mai adanc si durabil.
E total gresit sa gandesti ca AI FACE ORICE PENTRU FIINTA IUBITA. Fundamental gresit. Amandoi trebuie sa faca ceva pentru celalalt, un cuplu functineaza ca un TOT, nu poate exista EU SI TU in cuplu. Dar dincolo de cuplu, fiecare trebuie sa ramana el insusi. Un celebru psiholog de cuplu spunea ca un cuplu...scuze pt repetitie, este durabil doar daca fiecare vine cu un teritoriu personal, care e numai al lui si il foloseste individual si impreuna, cei doi construiesc un teritoriu comun pe care traiesc amandoi. Nimeni nu trebuie sa renunte la ceea ce face parte din viata sa, ca sa ii faca placere celuilalt. E pagubos.

Sus

MesajScris: 03 Apr 2008 22:36 
Neconectat

Locaţie: brad/tm
:) casatoria...din iubire,desigur..
aici nu pot decat sa ma laud, cu sotul meu care este un om exceptional..sufletul meu pereche..ne completam reciproc..
acum nu stiu ce sa zic...iubirea dureaza o viata...parerea mea, doar ca dupa un timp nu mai e iubirea aceea ca la inceput..e o altfel de iubire si un respect si mai mare...acuma nu prea ai cum sa definesti iubirea...noi suntem impreuna de4 ani si casatoriti de 3ani...ne-am hotarat sa ne casatorim dupa2saptamani de cand eram impreuna...nu stiu ce sa va zic..la noi a fost ca in filme..stiam de la inceput ce vrem, ce cautam si vroiam si cautam, amandoi acelasi lucru...
si am uitat sa mentionez ca eu am 26de ani si el25..:)

nu lasa pe maine ce poti face azi!

Sus

MesajScris: 03 Apr 2008 22:46 
Neconectat

Locaţie: brad/tm
magissa scrie:
Ce sa-ti zic ?...Eu tocmai am niste probleme cu iubitul meu...In sensul ca dupa 2 ani de zile, imi spune ca din senin ca el nu vede relatia noastra terminandu-se intr-o casatorie. Normal ca a fost un mare soc, avand in vedere ca mai vorbisem despre acest subiect si mi-a dat de inteles ca nu ar fi o problema pentru el. Insa, incep sa cred ca dragostea nu este de ajuns pentru o casatorie reusita. Mai trebuie ceva, insa in mod clar, eu inca nu am descoperit acel "ceva". Ca sa nu mai zic ca eram pregatita sa fac orice pentru el, sa-mi schimb identitatea (mai ales religia)...Dar ce sa-i faci? Asta este viata, si pana la urma isi da el seama ca nimeni nu-l iubeste la fel ca mine. :P

am trecut printr-o situatie de genul, inainte de a-l cunoaste pe sotul meu.... el nu vroia sa auda de casatorie..si tot asa spunea..ii era frica ca dupa 2ani de relatie urmeaza o casatorie...:) si era mai mare ca mine cu 4ani...in fine nu-mi face placere sa-mi aduc aminte...pe mine acel tip ma si insela linistit si stia tot palierul din camin (chiar si sotul meu) numai eu nu...am aflat dupa ce nu mai eram impreuna..dar fara aceasta experienta nu mi-as fi intalnit jumatatea! ...lucrurile au stat in asa fel incat l-am cunoscut pe sotul meu in caminul unde statea prietenul...in fine e greu de explicat dar ideea e ca :CE-I AL TAU E PUS DEOPARTE!!sa nu uiti asta niciodata si sa nu-ti pierzi speranta..acuma suferi dar cine stie..daca te iubeste cu adevarat se va razgandi...TOT RAUL SPRE BINE

nu lasa pe maine ce poti face azi!

Sus

MesajScris: 04 Apr 2008 11:15 
Neconectat
Site Admin

Perfect de acord, Diamond. Eu cred cu adevarat ca nimic in viata nu e intamplator. Dumnezeu ne da semne...noi nu stim sa le interpretam si ne agatam de ceva ce noi credem TREBUIE sa facem si nu intelegem de ce nu merge. Ne luam suturi in fund de la viata sau de la acel partener si persistam, ignoram, suferim, cadem si ne ridicam iar si...aici e problema, in loc sa ne intoarcem, plecam tot pe drumul ala...daca Dumnezeu ne-a pus o piedica, apoi inca una si inca una...si mereu tot asa...deja cam de la a treia eu cred ca ar trebui sa analizam si sa ne gandim ce se intampla de fapt si daca merita sa mergem tot pe drumul acela unde am vazut ca tot cadem si de zdrelim genunchii. E anormal si importiva instinctului natiral de conservare sa alegem sa mergem in continuare pe un drum pe care am constatat ca e mai multa suferinta decat fericire.

Sus

MesajScris: 04 Apr 2008 17:24 
Neconectat

Locaţie: Onesti
La cei 19 anisori ai mei nu pot spune decat ca sunt extraordinar de fericita alaturi de prietenul meu :) Suntem impreuna de 3 ani si nimic nu ne mai poate desparti, mai ales ca de la toamna ne mutam impreuna in Bucuresti... desi este plecat de aproape doi ani in capitala sa isi faca o conditie sociala mai buna, pot spune ca relatia a evoluat inspre bine. A fost extraordinar de greu sa nu il mai stiu langa mine, chiar daca venea la doua saptamani in Onesti. A fost greu, dar acum ma incalzeste gandul ca lunile trec si in sfarsit o sa ne putem bucura cu adevarat unul de celalat... Este o persoana deosebita, pentru ca pot spune ca nu m-a mintit niciodata si mereu a fost respectuos cu mine... Mie niciodata nu mi-au placut golanasii , ca sa le zic asa, am preferat un baiat cu capul pe umeri care stie ce isi doreste de la viata! El are 25 de ani, iar la baza relatiei noastre este cu siguranta iubirea...Desi am o condtie sociala cu mult mai buna decat el, nu a incercat niciodata sa profite de mine si de acest fapt. De fapt plecarea lui in Bucuresti se datoreaza tocmai acestui lucru! Mi-a zis de mai multe ori ca s-ar casatori si maine cu mine daca ar avea bani suficienti sa ma intretina si sa isi permita sa cumpere o locuinta...
Imi este oarecum teama de faptul ca ne mutam impreuna, pentru ca am auzit de multe cupluri care erau impreuna de multi ani si dupa un an de locuit impreuna s-a despartit definitiv :( Oricum asta va fi pasul final, ultima treapta... Eu prefer sa locuiesc o vreme cu el , sa vad cum se comporta zi de zi, decat sa ma casatoresc repede si apoi sa fiu nemultumita!

Sus

MesajScris: 04 Apr 2008 17:39 
Neconectat
Site Admin

Pai pana nu locuiti impreuna...chiar nu ai de unde sa stii daca e ok sau nu. Cine stie unde isi lasa periuta de dinti si daca nu cumva uita mereu sa lase colacul de la wc.

Sus

MesajScris: 04 Apr 2008 17:41 
Neconectat

Asta cred ca e raspunsul tipic la intrebari de genu :)) Este destul de ordonat...cu trezitul e cam greu dar cobor eu militaria din pod!

Sus

MesajScris: 04 Apr 2008 19:04 
Neconectat
Site Admin

Pai militaria asta nu e solutia. O va accepta acum, ca e iubire la mijloc, apoi se va obisnui. Apoi te vei obisnui si tu sa cobori militaria din pot pt. orice. si el sa respecte, se intra intr-un fel de cerc vicios. Asta daca e baiat fain si tine la casnicie. Dar exista riscul, in astfel de situatii, ca babatul sa isi caute, dupa o vreme...altceva. Si consoarta nu stie de ce, ca doar ea il iubeste, spala, calca, etc...numai ca omului acela ii trebuie mai mult decat o menajera si o mama. Caci mama e, de regula, cea care il cearta ca nu e ordonat, etc. Ar fi multe de spus pe tema asta. Eu cred cu tarie ca mai mult de 80% din casnicii se destrama din cauza femeilor. O vina cumva indirecta. Dar imensa. Chiar daca un barbat isi inseala soria, undeva trebuie cautata cauza. Rareori asta se intampla fiindca omul e vicios, de cele mai multe ori femeia de langa acel barbat determina deschiderea si nevoia lui de alta.

Sus

MesajScris: 05 Apr 2008 00:31 
Neconectat

Pai asta e si ideea :)) sa se obisnuiasca se se trezeasca de prima data cand suna ceasul...nu sa mai motaie jumatate de ora :lol:Chiar el spune ca abea asteapta sa vin eu ca sa isi mai ordoneze viata...Ideea este ca a intrat in rutina, chiar se si ingrasase, dar de dragul meu se duce acum la sala :mrgreen: Nici nu prea are cu cine sa iasa, avand in vedere ca programul lui incepe la ora 9 si se termina la 18, plus inca o ora pe drum. Inca nu a gustat viata de Bucuresti si mereu in spune ca atunci cand voi veni se vor schimba multe. Si sa stiti ca aveti dreptate cand spuneti ca e vina femeilor...eu mereu caut sa aduc ceva nou in relatie, sa nu se plictiseasca... Cat despre inselat, am avut multe discutii... A incercat sa imi explice chiar si din punct de vedere fiziologic ca barbatii sunt facuti altfel decat femeile. Ca ei cauta sa se imperecheze pentru perpetuarea speciei si asta e in instinctul lor. Iar femeia isi alege unul singur si pe cel care i se pare mai puternic pentru a o putea apara pe ea si copilul ei :lol: Este foarte haios cand incepe cu nevoile astea biologice :geek: Oricum, el imparte barbatii in doua categorii: cei care isi pot stapani instinctul (din asta cica face parte si el) si cei care se lasa condusi de instinct.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Casatoria din prietenie, din iubire, respect sau interes?
MesajScris: 05 Apr 2008 01:10 
Neconectat
Site Admin

Te vei mira, sau te vei amuza, dar are perfecta dreptate. Barbatul e nascut vanator. Asta e un instinct si care se poate anihila cu vointa, educatie, cultura, etc. Dar in subconstient moare vanator. Acum depinde si ce intelege fiecare prin inselat. Daca partenerul merge sa isi satisfaca acea nevoie fizilogica sau ii pica pe una si urla vanatorul din el, eu nu cred ca asta se poate numi inselat in adevaratul sens al cuvantului. Eu cred ca inseala atunci cand curteaza, cand recurge la artificii ca sa cucereasca, sau cand are o amica, de care nici nu se gandeste sa se atinga, dar care ii este confidenta si careia ii spune mai multe decat sotiei/partenerei oficiale. Uite, de exemplu, e stiut ca oricine mai are si fantezii...din acelea. Sunt barbati care nu pot spune asta femeii de langa ei, dar pot spune unei amice sau colege de serviciu, intr-o discutie cat se poate de lipsita de conotatii...ei bine, eu atunci cred ca barbatul acela si-a inselat partenera. Chiar daca nici macar nu a atins femeia cu care a avut discutia mai sus amintita, chiar daca aceasta este o baba coclita si urata ca muma padurii, barbatul ala si-a inselat partenera cu baba cea urata. Clar! A insela inseamna a participa in relatia cu o alta cu emotiile, gandurile, secretele, etc. Deci prietenul tau are dreptate. Chestia aia cu nevoia de a procrea a barbatului e reala, o spun oameni de stinta, nu eu, dar nevoia de a procrea inseamna numai actul fizic in sine, a insela inseamna mai mult.
PS...ah, si de ce trebuie sa se trezeasca imediat, daca lui ii place sa motaie?

Sus

MesajScris: 05 Apr 2008 01:22 
Neconectat

Da, Veronica. Eu insa, cred ca femeile intr-adevar au o parte din vina in sensul ca vor sa-i schimbe pe partenerii lor, sa-i faca asa cum vor ele. Si stiu ca asa este, pentru ca si eu faceam la fel. La un moment dat mi-am dat seama ca relatia a inceput sa scartaie. Cu cat incercam sa-l fac sa inteleaga ca as vrea sa-l schimb cu atat el se incapatana mai tare. Si din Chestia asta am iesit numai eu in dauna: in primul rand pentru ca imi faceam sange rau, ca de ce nu ma asculta, si in al doilea rand pentru ca a devenit nepasator si intolerant cu sentimentele mele. Din punctul acesta de vedere eu as prefera de mii de ori un iubit/sot care sa manifeste macar un pic de gelozie; decat unul care sa fie nepasator si impasibil la orice ii zici. Cat despre relatiile la distanta...A fost un timp in care credeam cu tarie ca sunt posibile si de durata. Dar incetul cu incetul, se instaleaza un fel de raceala, crede-ma eu stiu cum este....mai ales ca el e departe rau de tot...dar cred ca totul tine de incredere in aceasta situatie. Ideea de baza eu cred ca este: trebuie sa cunosti cu adevarat acea persoana, stilul de viata si obiceiurile ca sa poti zice intr-adevar ca vrei sa te casatoresti sau stiu eu...
Si inca ceva. Intr-adevar, barbatii sunt facuti altfel decat femeile...Atat din punct de vedere fiziologic, dupa cum ziceai si tu, dar cred ca mai mult din punct de vedere emotional. Ei intr-adevar simt altfel decat noi, un lucru care ni se pare normal noua pentru ei poate parea o prostie (deexemplu, nu stiu daca ai observat ca atunci cand un barbat are o problema, nu obisnuieste sa vorbeasca despre ea decat atunci cand isi da seama ca singur nu o scoate la capat...P cand noi, femeile, cand apare o problema cat de mica, iesim la o cafea cu o prietena si incepem sa discutam si sa analizam)...Daca nu intelegem ca suntem diferiti, atunci apare intoleranta si mai tarziu se poate intampla si sa te desparti de o persoana pe care o considerai sigur langa tine.
Eu am citit de curand o carte, un fel de "manual al realtiilor de iubire": Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus...si multe lucruri de acolo, am observat ca se aplica si in realitate. :roll:
Dar ne-am da seama cat de frumoasa este viata daca nu am trece si prin clipe grele?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Casatoria din prietenie, din iubire, respect sau interes?
MesajScris: 05 Apr 2008 14:55 
Neconectat

Mariashop scrie:
PS...ah, si de ce trebuie sa se trezeasca imediat, daca lui ii place sa motaie?

Pentru ca mereu este in intarziere si pleaca in fuga la serviciu...Si el se plange de chestia asta si vrea sa o schimbe dar nu are suficienta ambitie sa o duca singur pana la capat... :mrgreen:

Sus

MesajScris: 07 Apr 2008 02:10 
corect, asa e.

Sus

MesajScris: 07 Apr 2008 10:41 
Neconectat
Site Admin

Hai sa va spun cum sunt eu. Aproape de fiecare data ajung pe ultima suta de metri acolo unde trebuie sa ajung, ori ma trezesc prea tarziu, daca e vorba de o ora matinala, ori chiar mai fac ceva pe acasa, pana ce sunt la limita de timp. Apoi, dupa um ziceam, ma dau peste cap ca sa ajung la ora stabilita acolo unde trebuie sa ajung. Dupa consumarea evenimentului, ma vait ca ce m-am grabit, ce-am mai alergat, ce-am mai transpirat, etc. Dar e clar ca asa imi place mie, ca face parte din mine si ca, daca cineva ar incerca sa ma educe, mi-ar sari tandara imediat, eu fiind si cam colerica. E stilul meu, face parte din mine. Ca daca nu mi-ar placea situatia cu adevarat, m-as corecta singura, nu trebuie sa ma impinga cineva.

Sus

MesajScris: 17 Apr 2008 00:01 
Sa mai adaugati la titlu si casatoria din prostie sau din obligatie sau din frica de a nu ramane fata batrana sau "ca asa trebuie" sau ca "am ajuns la varsta ..." sau din multe alte motive.Sau ca acuma daca nu mai sunt fata mare, trebuie musai sa ma casatoresc cu cel care m-a dezviirginat...etc etc...

Sus

MesajScris: 17 Apr 2008 15:20 
Neconectat
Site Admin

Mda...personal, m-a pus pe ganduri ce ai scris.

Sus

MesajScris: 24 Iul 2008 01:06 
La Multi Ani cu ocazia zilei de nastere, chiar daca a fost acum 2 zile. Multa sanatate !

Sus

MesajScris: 24 Iul 2008 10:09 
Neconectat
Site Admin

Multumesc mult! Si...

Sus

MesajScris: 09 Feb 2009 21:47 
Neconectat

Locaţie: Bucuresti
iubirea poate dura si toata viata...cred k totul depinde de noi.... stiu ca in societatea actuala se confunda foarte usor pasiunea, indragosteala, dorinta cu iubirea....dar ele sunt foarte diferite... am citit despre acestea si am ajuns la concluzia ca iubirea adevarata este o alegere nu un sentiment... si daca privesti lucrurile astfel e mult mai usor sa iubesti... nu zic k nu trebuie pasiune intr-o relatie, doar ca nu pasiunea trebuie sa fie baza relatiei/casatoriei, ci decizia de fiecare zi de a-l iubi pe omul de langa tine, de a-i fi alaturi si de a-i arata iubirea ta in modul in care o percepe el.
e o carte, pe care v-o recomand din inima- cred ca o voi recomanda oricui de fiecare data cand am ocazia (cativa prieteni de-ai mei au primit-o in dar)-, este vorba despre iubire si despre modurile diferite in care oamenii iubesc si isi arata iubire. Se numeste Cele cinci limbaje ale iubirii si este scrisa de Gary Chapman. Eu am invatat multe din ea si inca mai invat, este foarte folositoare, toti cei p care ii cunosc si au citit-o sunt foarte multumiti de ea si fericiti ca au aflat mici secrete.
Un amic de-al meu chiar si-a salvat relatia ce scartaia de ani buni-ei se iubeau,erau impreuna la vremea respectiva de 8 ani, dar, daca nu iti arati iubirea in modul potrivit, daca nu il intelegi pe celalalt si nevoile sale, e aproape imposibil sa faci relatia sa mearga. Oricum, dupa ce au citit cartea amandoi, au rumegat informatiile, au aplicat sfaturile si s-au schimbat, si relatia lor s-a schimbat...in bine evident...au trecut 2 ani jumate de atunci, sunt foarte fericiti acum, s-au casatorit, au si o minunatie de fetita si sunt sigura ca daca vor invata in fiecare zi sa iubeasca relatia lor va rezista si acel "alaturi la bine si al rau pentu totdeauna" va capata contur in viata lor.
si, daca o sa cititi cartea (eu sper sa o faceti), o sa aflati multe lucruri interesante si foarte adevarate! Si cu siguranta n-o sa va para rau!

Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of man go together.” (John Ruskin)

Sus

MesajScris: 09 Feb 2009 22:45 
Neconectat
Site Admin

Biju, voiam sa te inrtreb daca poza din avatar este a ta, daca ochii aia superbi sunt ai tai. Relationarea, in cuplu sau aiurea, in viata de zi cu zi, este o arta, un exercitiu, un rezultat al evolutiei noastre. Daca e sa vorbim de carti din care putem invata ce facem cu si intr-o relatie, atunci pot si sa recomand Jacques Salomé. Recunoscut pe plan mondial, este u psiholog de cuplu care a scris carti extrem de interesante. Dar, cum ziceai si tu mai sus, e bine sa fie citite de amandoi. Si chiar si in astfel de cazuri, daca educatia si felul in care pe un om l-a format viata, l-a marcat in mod negativ...lupta e pierduta. Degeaba unul dintr-un cuplu intelege unde greseste dupa ce i se spune, sau dupa ce a citit o astfel de carte, daca felul lui de a fi nu il lasa sa actioneze normal, sau daca experientele de viata l-au facut sa fiu ciudat si egoist. Iubirea nu trebuie confundata cu pasiunea. Pasiunea a fost lasata ca sa ajute la inceput, sa faca astfel incat cei doi sa se accepte mai usor, pentru ca in prim plan apare sexualitatea, animalul din noi. Numai ca, nu traim o viata din asta. Si ne purtem trezi apoi, dupa ce nebunia de la inceput e inlocuita de problemele cotidiene ale vietii, ca cel de langa noi e numai un strain, pe care incercam sa il schimbam...si am invatat eu odata ca nu trebuie niciodata sa incerci sa il schimbi pe cel de langa tine, ci sa il cauti pe acela care e gata facut pentru tine.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 01:29 
Neconectat

Intr-adevar nu poti invata din carti sa iubesti, in nici un caz. este asa cum ati zis si dumneavoastra, un exercitiu, o evolutie, o decizie.

in cartea pe care am recomandat-o mai devreme este vorba de modurile diferite in care iubirea este perceputa si oferita. suntem diferiti, iubim in mod diferit.

autorul, consilier matrimonial si psiholog, a clasificat aceste moduri de a iubi in cinci limbaje de baza(cu sublimbaje) , specificand ca fiecare dintre noi "vorbeste" un limbaj de baza si altele secundare. iar ideea ca un cuplu sa functioneze este ori cazul perfect in care amandoi au primele 2 limbaje la fel (sau macar inverse) ...ori daca au limbajele de baza diferite si nu se pot intalni nici in primul limbaj secundar, sa invete fiecare limbajele de baza ale celuilalt.
Ele ar fi:
*limbajul serviciilor
*limbajul micilor atentii sau cadourilor
*limbajul timpului acordat
*limbajul incurajarilor
*limbajul atingerilor fizice.

practic,daca eu ma simt iubita mai ales atunci cand celalalt ma ajuta la treburile casei, cand face anumite lucruri pentru mine,plateste facturile, duce gunoiul, mai are grija de cel mic din cand in cand(asta ca o conditie de baza a bunei functionari a relatiei, k sa nu ajung frustrata ca el nu face niciodata nimic si iese mereu al bere cu prietenii sau mai stiu eu ce - acest fapt din urma arata ca el nu vorbeste acelasi limbaj ca si mine, de unde apar mmulte neintelegeri-), dar imi mai plac si micile cadouri, flori, etc, inseamna ca am ca limbaj de baza "serviciile" si secundar "cadourile". Aici nu este vorba de interes (sa nu ma intelegeti gresit).
sau, daca lui ii place sa ii fac sau sa imi faca masaje, sa ma joc in parul lui sau el in parul meu, sa afcem dragoste, sa ne tinem de mana, sa stam imbratisati - s-ar poutea ca acestor lucruri sa nu le acord atat de multa importanta - inseamna ca el vorbeste limbajul "atingerilor fizice" iar eu nu, sau ca il vorbesc undeva la un nivel mai scazut.
sau sa zicem k nu imi place ca mereu imi aduce flori, chiar culese d pe camp, din parc-mi se par gesturi copilaresti-cheltuie banii aiurea pe prostii, nimicuri- e clar ca nu vorbesc limbajul cadourilor, p care el evident il vorbeste- e modul lui de a-mi spune te iubesc :)

Exemplele de mai sus sunt alese la intamplare, eu personal am ca limbaj de baza "incurajarile" (suportul moral, psihic, o vorba buna atunci cand trebuie, increderea)si secundar, timpul acordat(adica ma simt iubita si atunci cand-atat cat timpul ne permite- facem diverse activitati impreuna, ne uitam la film, facem un proiect impreuna, mergem la zoo,luam pranzul impreuna din cand in cand-;evident nu exagerat, adica nu la modul de dependenta,sunt adepta conceptiei ca fiecare trebuie sa aiba si un timp personal, doar pentru el, hobby-uri personale, etc) si cred k merge si limbajul cadourilor (imi place sa fac mici surprize, cadouri celor dragi-si nu numai- si imi place sa si primesc mici atentii, desi nu e o conditie de baza a relatiei mele cu ceilalti).

Chiar daca aceasta carte se refera in principal la iubirea din cadrul cuplului, ea pote fi extinsa si la iubirea pentru ceilalti, prieteni, familie, semeni, Doar ca iubirea atinge un nivel mult mai complex in casnicie (sau macar ar trebui).
**
In limba greaca, ceea ce denumim noi azi prin iubire, dragoste, avea patru intelesuri, patru denumiri diferite.
am gasit undeva o piramida a iubirii, in care baza o constituie iubirea lui Dumnezeu pentru oameni si a oamenilor pentru El si pentru intreaga Creatie-AGAPE, afectiunea naturala fate de oamenii din jur, fata de anumite fiinte sau obiecte, fata de anumite persoane-STORGE, apoi iubirea pentru prieteni-FILEO si abia apoi in virful piramidei se afla iubirea pentru partener-EROS.
Aceasta clasificare mai poate fi reprezentata si sub forma unor cercuri concentrice in care cercul cu diametrul cel mai mare este AGAPE iar cel mai mic, din mijoc este EROS.
ideea cu acestea este ca AGAPE -iubirea neconditionata - trebuie sa fie baza oricaror relatii, din aceasta iubire neconditionata porneste afectiunea - zambim, ajutam, sustinem, ne atasam, ne place cineva sau ceva- dintre care semeni evident ne alegem prieteni- persoane mai speciale, apropiate noua-din care ne alegem partenerul de viata, pe care pornind de la AGAPE il iubim mai intai ca p o creatie a lui Dumnezeu, ca om, apoi ca prieten si abia apoi ca barbat/femeie.

Daca inversam etapele, este greu-dar nu imposibil!dragostea face minuni- sa se ajunga de la EROS la AGAPE.

AGAPE este acel tip de dragoste necondiţionată care iubeşte fără să aştepte ceva în loc, este dragostea jertfitoare, care pune preţ pe celălalt. Ea continuă să existe chiar dacă celălalt nu răspunde la fel, sau chiar atunci cînd celălalt nu mai este vrednic de a fi iubit. Este un act de voinţă din partea celui care iubeşte, nu doar un sentiment trecător. AGAPE doreşte numai binele celuilalt şi se jerfeşte dăruindu-se pe sine. Aceasta nu înseamnă că este o dragoste iresponsabilă care împlineşte poftele celuilalt sau calcă legea pentru binele altuia. AGAPE este o dragoste inteligentă, care are la bază cunoaşterea nevoilor celuilalt; ea nu este dragoste oarbă.
AGAPE este acea dragoste nemuritoare, care face fata la toate greutatile vietii, care este alaturi la bine si la rau, pe care multi o cauta, vorbesc de ea,o canta si prea putini o cunosc, acea dragoste sublim descrisa in Biblie in I Corinteni 13. (http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13)

Despre dragoste, iubire se poate vorbi la infinit...dar cel mai important este sa o ai in tine! Nu spun aceste lucruri doar din carti, ci mai mult din experienta. evident am cautat, m-am interesat ce cred altii despre aceasta, dar nu sunt genul de persoana care isi insuseste ideile din carti sau articole, fara a le experimenta. iubirea se traieste pana la urma, nu se invata din carti (desi e bine sa stii si parerea si experienta altora), e ceva practic, de zi cu zi. toti avem nevoie de ea, oricat de duri am vrea sa parem. Spunea fericitul Augustin "IUBESTE SI FA CE VREI"! (cu siguranta se referea la AGAPE)

sper ca nu am plicitisit pe nimeni si daca da, imi cer iertare!

@ d-na Maria: multumesc mult, eu sunt in poza!

Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of man go together.” (John Ruskin)

Ultima oară modificat de bijouxdemonange pe 10 Feb 2009 02:10, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 02:02 
Neconectat

Mariashop scrie:
...si am invatat eu odata ca nu trebuie niciodata sa incerci sa il schimbi pe cel de langa tine, ci sa il cauti pe acela care e gata facut pentru tine.

sau sa accepti oamenii asa cum sunt... cred ca asta face parte din AGAPE, care amintesc nu este un sentiment ci o decizie, un act de vointa,

nu e usor sa iubesti astfel-mai ales in lumea in care traim-, dar de fiecare data cand o faci ai un sentiment aparte de multumire; nu cred sa existe cineva care sa fi iubit neconditionat si apoi sa-i para rau -din contra, te modeleaza si chiar te schimba pe tine :)

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 02:16 
Neconectat
Site Admin

Nu prea sunt de acord cu acceptarea aia asa cum ar fi. Justificare sta in measjul scris anterior. daca il accepti asa cum este desi sunt lucruri care nu iti plac, puterea de a accepta defectele care nu-ti convin o ai, atata vreme cat esti animat de iubirea aia nebuna, de la inceput, aia amestecata cu pasiune. Numai ca aceea se consuma, studiile unor oameni destepti, atesta ca dupa cel mult 3 ani. Si atunci incepi sa nu mai poti suporta acele defecte acceptate asa cum sunt, pentru ca nu mai ai suportul care sa te faca indulgent. In cei trei ani, in principal, cei doi se modeleaza, se dau unul dupa celalalt, asa cum se zice, dar atat cat se poate. ce tine de caracter, nu se va schimba. O vorba din batrani zice ca naravul din fire, n-are lecuire. Dintr-un puturos nu vei face niciodata un harnic, dintr-un gelor, nu vei face un om intelegator, dintr-un egoist nu rasare un altruist peste noapte, un mitocan nu se va transrorma in lord, nici zgarcitul nu va deveni generos si as puptea continua toata noaptea. Ceea ce se poate schimba sau tolera sunt chestii marunte, cele care nu tin de substanta. Cum ar fi ca nu spala chiuveta dupa ce se barbiereste, sau ca lasa colacul de la wc ridicat. Poate invata sa dea cu aspiratorul, sa spele vase, sa faca piata. Aici sunt de acord, da. Nimeni nu poate schimba pe nimeni. Ne putem schimba numai pe sine, asta din convingere. Si aici intervine problema. daca tu iubesti mai mult, te vei schimba de dragul lui, iti vei dori sa te schimbi ca sa fie bine. daca el nu te iubeste la fel de mult va simti si folosi asta, fara ca el sa faca vreo modificare in felul lui de-a fi.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 02:49 
Neconectat

ma gandeam ca sunt singura care nu are somn :D:D

acum sa revenim...de acord, caracterul nu se poate schimba, decat daca porneste de la persoana in cauza- si asta presupune o lupta foarte mare de fiecare clipa cu ea insasi. orice incercare din afara este sortita esecului. asta e clar!

cand sentimentul- nebunia, pasiunea- trece, ramane decizia, actul de vointa, daca vrei sau nu sa iubesti acel om (cu toate defectele lui). la asta m-am referit atunci cand am zis de acceptare.

sunt unele persoane care pot accepta anumite defecte ale partenerului, pot trai cu ele, pe cand altele nu le suporta, le detesta.

iar in 3 ani (cat dureaza nebunia) caracterul iese la iveala mai devreme sau mai tarziu. ideea e sa iti pastrezi capul pe umeri si sa inveti sa citesti printre randuri. eu stiu ca un barbat poate mima o intreaga relatie, dar caracterul nu se poate ascunde. iar cand nebunia dispare si te trezesti din reverie si vezi defectele, este inevitabila decizia: pot sa traiesc cu toate astea sau nu?

si cum zicea cineva intr-un post anterior, sunt foarte multe persoane care se casatoresc din prostie, ca le trece vremea, ca asa face toata lumea din jur, ca asa zic parintii, etc. - un mod de gandire total gresit. casatoria e prea personala, cazurile, iubirile sunt diferite, deci nu ar trebui sa fie un lucru facut dupa legea "spiritului de turma".

cat despre faptul ca te schimbi pentru el si devii tu vulnerabil tocmai prin aceasta, a-l iubi nu inseamna sa-i permiti sa se foloseasca de acest lucru....

oricum, cred ca ar fi bine sa ma opresc aici. nu sunt casatorita, deci experienta in aceasta directie e nula. adica nu stiu sa privesc relatia cu un barbat atunci cand la mijloc e o hartie. sau copii. schimba mult modul de a privi problema. desi regulile generale ale iubirii si ale relatiilor interumane se pot aplica si in cazul restrans al relatiei de cuplu, al casatoriei.
sper doar sa am intelepciunea necesara sa fac acest pas cu o persoana cu care pot trai dupa, cu un caracter pe care sa il pot suporta. primul pas este cel mai important.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 10:57 
Neconectat
Site Admin

Si eu sper si iti doresc sa iei cele mai bune decizii pentru tine. Eu sunt oleaca maritata, de vreo 25 de ani. dar nu cred ca nu ai dreptul la opinii daca nu esti casatorita. Si nu trebuie sa te iei dupa mine, eu sunt o fire mai putin toleranta, asa am devenit. Am fost si eu ca tine. Ma tem ca, daca as fi gandit ca acum, nu ma mai maritam eu in veci.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2009 15:13 
Neconectat

cred ca dupa trecerea anilor, cand cunosti fel si fel de oameni devii din ce in ce mai intolerant... ma uit si la mama, mereu in zice ca si ea a fost ca mine, de fapt chiar mult mai toleranta ca mine si naiva :D iar acum nu mai tolereaza nimic pentru ca au ajuns la saturatie.
eu nu sunt chiar atat de toleranta, doar ca nu ma arunc cu capul inainte fara sa stiu in ce ma bag, fac o balanta la inceput, cu bune si rele, avantaje si dezavantaje, lucruri constructive si lucruri destrictive...vad unde se inclina balanta si aleg...si chiar daca fac o alegere nu tocmai buna pentru mine, sunt constienta ca mai devreme sau mai tarziu nu voi mai suporta situatia, iar in acest caz schimb macazul si renunt, fara pareri de rau, fara sa ma uit inapoi dar mai atenta pe viitor. nu am timp de pareri de rau, am extrem de putine regrete (si pe-astea incerc sa le rezolv).
eu sunt prietenoasa, adica ajut pe oricine, dar nu ii consider prieteni pe toti (astia sunt doar vreo 2-putini dar buni) iar cand vad ca sunt persoane toxice, destructive, care nu imi fac bine -renunt, le evit. sunt unele aspecte ale unor caractere pe care nu le pot accepta sub nici o forma si ma feresc de asa ceva. mama mereu se ia de mine, ca uneori sunt prea buna, ca ajut pe toata lumea si unii nu merita. chiar ne certam din cauza asta. doar ca ea nu intelege ca eu mereu am stiut in ce ma bag si ajut pentru ca vreau nu pentru ca ar merita sau nu. iar daca vad ca o persoana imi raspunde doar cu rau, e ipocrita, parsiva si nu imi e prietena (poate doar la nevoie-a ei evident) renunt. definitiv. tolerez multe, dar nu orice.
la fel sunt si in relatiile de cuplu. daca vad ca imi face rau, ma trage in jos, ma retrag singura, fara sa fie nevoie de interventia cuiva din afara. cred ca si conceptia mea despre iubire, dragoste, prietenie, relatii ma ajuta. nu imi pierd capul dupa un barbat, nu vad sensul vietii mele exclusiv legat de un barbat, daca este este, daca nu, ma descurc foarte bine si singura. am invatat sa nu imi pierd capul, sa tin ochii deschisi chiar daca sunt indragostita, ma scuteste de multe neplaceri.
asta e si din cauza ca viata nu a fost prea blanda cu mine in ceea ce priveste relatiile mele cu ceilalti oameni si am vazut inca de mica, chiar foarte, cum sunt oamenii si de ce sunt ei capabili si am incredere in oameni atat cat este necesar pentrru a duce o viata buna si a avea o relatie buna cu mine insami mai ales, nu o incredere oarba, naivitate.
nu sunt perfecta, pana la urma din greseli am invatat cam tot ce stiu .
uneori am fost dezamagita, alteori nu, dar cert e ca de cele mai multe ori am fost dezamagita de mine, ca nu am fost mai prudenta si nu mi-am ascultat instinctul si am facut lucrurile uneori si fara cap.
dar oricum, orice lucru isi are rostul si timpul lui,nimic nu e la intamplare. deci, mai bine fara regrete pentru trecut, ochii deschisi pentru prezent si incredere pentru viitor. :p

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 02:46 
Neconectat

Eu sunt pt casatoria don dragoste amestecata putin cu prietenie...pt ca o data casatoriti u v-a mai fi ca inainte,Dragostea ramane dar incep greutatile vietii in doi sau si cu unu doi copii greutatile sunt si mai multe si mai mari si atunci nu ai nevoie numai de fluturi in stomac sau dragoste nebuna si cuvinte dulci sau cutii de bomboane cu mii de mesaje care te topesc...in casatorie e nevoie si de un prieten,sa te inteleaga si sa te sustina in ceea ce faci,sa faceti lucrurile impreuna avand aceeasi tinta amandoi...acelasi tel. :roll: Casatoria nu ar trebuii sa sperie pe nimeni doar ca intradevar viata de dupa e alta fata de cea de dinainte...relatia poate deveni mai stransa sau se poate rupe imediat dupa.Sunt riscuri pe care ni le asumam si mergem inainte cu fruntea sus pt ca alta solutie nu este. :!:

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 09:54 
Neconectat

Daca o casatorie porneste din interes e clar ca aceea nu va avea viata lunga. Prietenia, este ceva ce poate merge in paralel cu casatoria dar nu este de ajuns pentru a te casatori cu cineva, mai lipseste ceva... Iubirea este baza casatoriei, de la ea porneste totul iar respectul este obligatoriu sa vina pe parcursul casatoriei, altfel acea casatorie nu va fi de durata.

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 11:51 
Neconectat
Site Admin

Nu stiu ce sa zic...iubirea poate strarni si multe pasiuni si, pe caole de consecinta, tensiuni. Apoi, sa nu uitam ca pe vremuri se faceau casatorii aranjate si care durau o viata. Rata divorturilor nu se compara cu cea de azi. Cred ca toata multimea care se inghesuie azi pe la tribunale s-a luat din dragoste mare, la inceput.

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 12:06 
Neconectat

de acord
cred ca problema totusi este confundarea pasiunii cu iubirea....

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 16:05 
Neconectat

Daca la inceput a fost iubirea, pe urma a intervenit prietenia, respectul, placerea de a sta cu o persoana... de fapt tot iubire as putea spune ca e, numai ca nu mai este definita prin pasiune, cind simteam ca imi trece ceva prin tot corpul...
acum, dupa 10 ani de cind suntem impreuna este ceva mai calm, mai static :)

Sus

MesajScris: 12 Ian 2010 16:27 
Neconectat

Casatorie din iubire plus acel ceva - abilitatea de a-ti face partenerul sa fie mereu atras de tine..... este multa munca, dar merita, daca tot ai inceput-o....

Sus

MesajScris: 13 Ian 2010 00:15 
Neconectat
Site Admin

Atras...adica fizic zici tu?

Sus

MesajScris: 13 Ian 2010 00:27 
Neconectat

... atras spiritual nu cred ca are cum :?

oricum imi place concluzia de final: daca tot ai inceput-o (munca)
e geniala :geek:

Sus

MesajScris: 18 Ian 2010 06:08 
Neconectat

Locaţie: sibiu
cred ca iubirea reprezinta un fel de respect si prietenie. iubesti partenerul dar il si respecti, respecti gandurile lui, deciziile lui... consider ca o relatia poate rezista atata timp cat exista respect, incredere si iubire. atunci cand ai incredere in ea si te simti in siguranta langa ea atunci o iubesti cu adevarat. daca ii spui partenerului problemele tale si plangi pe umarul lui, oare asta nu insemna ca il consideri un fel de prieten. dupa zece 10 ani atunci cand probabil ai ajuns sa o respecti pentru faptul ca a rezistat atatia ani langa tine si ca o consideri o prietena atunci sa te gandesti caci prin respect si prietenie inca o iubesti. o respecti, te increzi in ea, o iubesti
as alege casatoria din iubire, respect si prietenie ( toate intr-una)

Sus

MesajScris: 17 Sep 2010 13:57 
Neconectat

cat de frumoasa esti!!!

Si rochia e superba!!!

Sus

MesajScris: 17 Sep 2010 16:55 
Neconectat
Site Admin

Superba combinatie...rochie...mireasa...minunate, amandoua.

Sus

MesajScris: 17 Sep 2010 18:02 
Neconectat

klavinia scrie:
da, m-am simtit f bine in ea, era usoara ca un fulg.
din pacate nu se vede foarte bine de aproape cum mi-am brodat cu margelute tot corsetul :mrgreen: era in extaz de cat de frumos iesise

Super, sunt convinsa ca intr-adevar e mirific!

Sus

MesajScris: 17 Sep 2010 19:34 
Neconectat
Moderatori

Locaţie: Curtici
Superbe poze Kalvina!!! Iti urez "casa de piatra", cu o mica intarziere dar, asta e....merge si acum!!!! Nu? :D :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 41 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]