Maria Shop
Acum este 19 Dec 2017 01:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Culori primavara-vara 2013
MesajScris: 15 Iun 2013 11:06 
Neconectat
Site Admin

Locaţie: Sinaia
Cam tarziu vin cu informatia, dar...vara abia a inceput, asa ca inca mai avem timp :)

Urmarind ce spun marii creatori de moda si privind la ce au expus pe podiumuri, am tras o concluzie simpla: ALBASTRUL nu a lipsit din nicio colectie.
De la baby blue, la un bleu saturat care duce cu gandul la culoarea cerului pe inserat, pana la albastrul marin, toate nuantele au fost folosite. Am vazut chiar combinatii tari sin indraznete cu portocaliu...dar despre portocaliu vorbim putin mai tarziu.
GALBENUL, culoarea soarelui si a caldurii, vine in sezonul urmator in nuanta lemon si canar. Ne duce cu gandul la vacanta, la veselie, optimism, libertate, caldura si relaxare. Se asorteaza de minune cu griuri, albastru, tonuri de verde sau portocaliu. Combuna galbenul cu alb, negru sau gri pentru un look urban chic si cu alte nuante electrizante pentru un look de vacanta extrem de exotic.
VERDELE ramane inca vedeta si se poarta in trei variante de culori.
Verde crud poate parea o culoare indrazneata, dar cu putina inspiratie o putem folosi macar in combinatii care sa ne avantajeze. Se asorteaza cel mai bine cu rozuri pastelate sau intense dar si cu albastru, turcoaz si galben sau auriu. Avem apoi verde-jad. Este o culoare deshisa, pastelata, care se asorteaza de minune cu tonuri de nude, crem, negru, portocaliu, violet sau verde. Sa nu uitam nisi de vedeta iernii, verdele smarald. Se combina bine cu verde-crud, fistic, nuante de bleu sau galben, am vazut si combinatii placute ochiului, realizate cu turcoaz.
CREM / NUDE se pastreaza in tendinte alaturi de nuantele de roz vintahe, roz prafuit (e culoarea mea preferata ;) ). Nuantele variaza de la piersica, roz si pana inspre gri, insa e o culoare cu care se pot crea tinute elegante si moderne. Vor fi la moda combinatiile de nude-negru-alb, precum si alte variatii cu marouri, rosu si portocaliu. Nu va temeti de combinatii, dar aveti grija cum le realizati...totusi!
VIOLET. Este vorba de un violet intens nuante de violet vanata, dar daca va place...putin mov, cred ca nu trebuie sa vi-l refuzati, indiferent de nuanta. Se pot asorta perfect cu portocaliu, rosu, albasrtru, negru sau alb.
PORTOCALIU, nuante de piersica. Este o culoare optimista, calda si insorita, care ne duce cu gandul la lucrurile frumoase din viata. Cade bine in tinute alaturi de crem/nude, rosu, negru, alb, gri si anumite tonuri de verde si albastru.
ROSU intens este alta culoare vedeta inca, mai ales pentru tipul de femeie fatala...cred eu. Pentru ca este o culoare atat de puternica, se va purta in principal in combinatii simple, cu alb, gri, negru.
Sa nu uitam de culorile neon, care se poarta inca, desi eu nu as pune pe mine in veci o asemenea culoare, dar...moda, gusturile...
Cam asta ar fi analiza mea in ceea ce priveste culorile.

Daca e sa ne referim si la bijuterii, am remarcat ca se poarta muuult vintage, victorian si etno. Mult, mult. Dar si stilul tribal se impune vara asta. De asemenea, motivele geometrice se regasesc in colectiile care se respecta. Culorile neon inca se poarta si in bijuterii si da, aici pot fi si eu prietena cu ele.
Apare o tendinta interesanta si care imi place: metal, mult metal, bijuterii grele.
Sa nu uit sa amintesc de tinte, tepi, sau cum vreti sa le spune, o moda care se pare ca nu va disparea curand.
Colierele si bratarile statement se poarta si ele, nu conteaza tematica, pentru ca intra in categoria foarte la moda a bijuteriilor supradimensionate.
Inca nu a apus moda bratarilor bangle si a celor subtirele, din snurulete colorate.
In ceea ce priveste cerceii, am vazut ca cei atarnatori sunt in top.
Cu bucurie am remarcat ca nicaieri, dar absolut niciunde, la nicio casa de bijuterii, si nicio firma cu nume, nu am regasit bratarile Shamballah, cele care, prin nu stiu ce minune, inca se regasesc la mana oricarei femei, de la vanzatoarea de la taraba din piata, pana la femeia de cariera. Aproape ca devenise o uniforma, chiar daca mai nimeni nu stie cu ce se mananca Shamballah, Kabbalah, etc.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]